יום רביעי, 18 בדצמבר 2013

ארצם של 1000 ריקודים (או שישה עשר ריקודים)


לפעמים מילה עם משמעות מסויימת לא מספיקה כדי להעביר תחושה. לפעמים פשוט צריך לתת לכמה הברות להתגלגל על הלשון, כדי שמשמעותה האמיתית של המוסיקה תצא החוצה. אחת הדוגמאות הברורות היא טוטי פרוטי של ליטל ריצרד -"A-wop-bom-a-loo-mop-a-lomp-bom-bom!!".במקרה של ריצ'רד, זה פשוט היה סימן למעבר תופים שהוא דמיין בראש. יש כמה וכמה אסכולות שטוענות שזאת השורה מעוררת ההשראה הגדולה ביותר בכול הזמנים ברוק נ'רול. אני לא אתווכח איתם :)

המקרה שעליו רציתי לדבר הוא קצת שונה. האגדה מספרת שכשפרנקי גארסיה , סולן Cannibal & the Headhunters, שר בהופעה את שירו של כריס קנר, A Land Of 1000 Dances, הוא פשוט שכח את המילים. אני מניח (בתור מוסיקאי) שהאופציה של פשוט לשתוק הייתה מביכה יותר, אז רצף ההברות הבאה פשוט הגיע למיקרופון:  Naa Na Na Na Naa. השאר כבר היסטוריה.

כריס קנר (1929-1976), זמר וכותב אפרו-אמריקאי מניו אורלינס, כתב והקליט את השיר ב-1962. למרות ההבטחה הגדולה בשם השיר, קנר מאזכר רק 16 סוגי ריקודים, ביניהם הטוויסט, הווטוסי, הפוני ועוד. בגרסת הרדיו נחתך הפתיח  לשיר, שבו מאוזכר שמו. קבלו כאן את הגרסא המלאה:פאסט פורוורד ל-1964. פראנקי גארסיה (
1996 - 1946), ששר עד עכשיו ב-Rhythm Playboys, הופך בעידודו הנלהב של מנהל הלהקה בילי קארדינס לאמן סולו. הוא בסה"כ בן 17. שם החיבה חניבל נדבק אליו אחרי שנשך מישהו שלא הסכים איתו באותו רגע. ברוח התקופה, מתווספים זמרי ליוי לבחור הצעיר - ריצ'רד לופז ורוברט וג'ו ג'רמילו. קבלו את Cannibal & the Headhunters.
בסוף 1964 ההרכב מקליט את הגרסה שלו לשיר, ממש כמו  שהם שרים בהופעות, כולל חלק ה"Naa Na Na Na Naa".
התוצאה - מקום שלושים במצעד הבילבורד, הופעות טלויזיה, וחימום לטור השני בארה"ב של הרכב זניח - הביטלס.
שימו לב שהעיבוד כאן מביא כלי נשיפה בעוצמה די פסיכית במיקס, וגם ביט שפשוט לא משאיר ספק - עם זה רוקדים!אבל כול זה לא הספיק. כי עם כול הכבוד, גארסיה זה לא וילסון פיקט. ב-1966 מגיע פיקט (1941 - 2006) לאולפני FAME אשר במוסאל שואלס, אלאבמה, שם הוא מקליט את אלבומו השני לחברת אטלנטיק, The Exciting Wilson Pickett. האלבום מופק ע"י כנופיית אטלנטיק (ג'רי ווקסלר וטום דואד), עם אורח כבוד מממפיס -  סטיב קרופר (נגן הבית של הלייבל STAX).
 הגרסה שלו פותחת את האלבום, עם פתיח שפשוט אי אפשר לטעות בו, ממשיך עם ביט יותר אימתני מזה של גארסיה, חצוצרות נושפות ובום!!!

הסינגל  מגיע למקום הראשון במצעדי  ה-R&B (השלישי של פיקט),  וללהיט הפופ הכי גדול שלו (מקום שישי במצעדי הפופ). באלבום הנ"ל יש עוד איזה שיר, In the Midnight Hour, שקרופר ופיקט כתבו ביחד. תקשיבו. כדאי.

כי לפעמים צריך זמר גדול, הרכב נגנים מדהימים, אולפן עם סאונד אגדי ומפיק על. אבל בלי קצת Naa Na Na, זה פשוט לא יעבוד...


נב - אני התחברתי להשיר,באופן מפתיע, בגרסה של דורלקס סדלקס (כולל דגימה של ג'לו ביאפרה והחצוצרות מהגרסה של פיקט). הגרסה יצאה באלבום המופת "נגד עין הרע".


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה